Počúvaj hlas svojho tela!
Užívaj vitamíny a minerály naplno!

Dopraj svojmu organizmu koktail základných vitamínov a minerálnych látok. Využívaj tieto látky vo vyvážených množstvách najmä z prírodných zdrojov, a to prostredníctvom pestrej a vyváženej stravy, ktorú výživové doplnky nenahradzujú.

VITAMÍN C

(kyselina askorbová)

Pozitívne ovplyvňuje náladu a prípadné depresie!

Prírodnými zdrojmi sú:

šípky, rakytník a čierne ríbezle, ďalej napríklad citrusové plody, jahody, listová zelenina, paradajky, melón, zemiaky, paprika a karfiol.

Prínosy pre organizmus:

Vitamín C predstavuje účinnú prevenciu prechladnutia, chrípky a ďalších infekčných chorôb. Pre ľudský organizmus má vitamín C veľký význam v celej rade oblastí – stimuluje tvorbu bielych krviniek, zlepšuje vstrebávanie železa a podieľa se na syntéze kolagénu, prispieva k hojeniu rán, pôsobí proti kôrnateniu ciev, pôsobí protizápalovo, podporuje imunitný systém, znižuje krvný tlak, pôsobí ako antioxidant. Nedostatkom trpia najmä fajčiari, prechladnutí ľudia, či ľudia v strese. 

Symptómy nedostatku vitamínu C:

 • častá chorobnosť, prechladnutie, nádcha
 • častá únava a ospalosť
 • znížená imunita = znížená schopnosť imunitného systému
 • zápal ďasien, zvýšená pohyblivosť a vypadávanie zubov
 • zápal väzív, kĺbov (často spojené s nedostatkom kolagénu a vápnika)
 • suchá, lúpajúca sa pokožka, "suché" vlasy
 • chudokrvnosť (často v spojení s nedostatkom vitamínu B)

Denná referenčná hodnota: 80 mg

B komplex

(vitamíny skupiny B) Pivo je vitamínu B plné

B-komplex je súbor všetkých vitamínov označených písmenom B

Prírodnými zdrojmi sú:

mäso, mlieko, vajcia a vnútornosti. Vitamíny skupiny B, s výnimkou B12, nájdeme aj v rastlinných zdrojoch, napríklad v orechoch a semenách, obilninách (ovos, pšenica), strukovinách (hrach, cícer), zelenine (brokolica, špargľa) a v ovociu (avokádo, banány). Spoľahlivým zdrojom “béčka” sú pivovarské kvasnice.

Prínosy pre organizmus:

Vitamíny skupiny B sú dôležité predovšetkým pre nervovú sústavu, metabolické procesy a správnu funkciu mozgu. Zlepšujú nervovú činnosť (pri bolestiach hlavy, kŕčoch), pomáhajú pri trávení, podporujú rast, chránia zdravú pokožku, nechty a vlasy, uľavujú od bolesti očí, znižujú hladinu cholesterolu a vysokého krvného tlaku, posilňujú imunitný systém, pomáhajú v prevencii ľadvinových kameňov, potlačujú príznaky rannej nevoľnosti, tlmia svalové kŕče a zápaly nervov, bránia vzniku chudokrvnosti.

Symptómy nedostatku vitamínu B:

 • únava
 • pravidelné opary a kožné problémy

Denná referenčná hodnota jednotlivých vitamínov skupiny B:  

 • Vitamín B1 (Thiamín): 1,1 mg
 • Vitamín B2 (Riboflavín): 1,4 mg
 • Vitamín B3 (Niacín): 16 mg
 • Vitamín B5 (Kyselina pantothenová): 6 mg
 • Vitamín B6 (Pyridoxín): 1,4 mg
 • Vitamín B7 (Biotín): 50 µg
 • Vitamín B9 (Kyselina listová, folát): 200 µg
 • Vitamín B12 (Kobalamín): 2,5 µg

VITAMÍN A

(beta-karotén alebo retinol)

Zabijak vrások a prejavov starnutia.

Vitamín A má veľa účinkov a pravdepodobne najhlavnejším z nich je podpora zraku.

Prírodnými zdrojmi sú:

pečeň, rybí tuk, mrkva, vajcia, žltá paprika, žlté ovocie, mliečne výrobky

Prínosy pre organizmus:

Posilňuje zrak a je liekom na nočnú slepotu, podporuje liečbu akné, kožných zápalov, spálenín a vredov, podporuje zdravé sfarbenie pokožky (pri opaľovaní), udržuje správnu funkciu slizníc, pomáha imunitnému systému, podporuje rast kostí a ukladanie minerálov v nich, zlepšuje stav vlasov, nechtov, pokožky a ďasien.

Denná referenčná hodnota: 800 μg

VITAMÍN D

(kalciferol)

Je extrémne dôležitý, pretože sa podieľa na vstrebávaní vápnika a fosforu. Je to vitamín rozpustný v tukoch, a preto je pre jeho ideálne vstrebanie nutná ich prítomnosť. V tele vzniká v pokožke pôsobením slnečného žiarenia (až 80 % dennej potreby).

Prírodnými zdrojmi sú:

ryby (sardinky, tuniak, losos), rybí tuk, mlieko a mliečne výrobky

Prínosy pre organizmus:

Spolu s vitamínmi A a C pôsobí preventívne proti virózam a prechladnutiu, pomáha pri liečbe očných spojiviek, zvyšuje pevnosť zubov a kostí, pretože sa podieľa na ukladaní vápnika a fosforu, podieľa sa na vstrebávaní vitamínu A.

Denná referenčná hodnota: 5 μg

VITAMÍN E

(tokoferol)

Patrí medzi najdôležitejšie antioxidanty (chráni organizmus pred voľnými radikálmi). Stáva sa súčasťou membrán, kde pôsobí proti ich starnutiu a chráni srdečnú svalovinu pred poškodením. V tele sa nedokáže dlho udržať, preto je potreba ho pravidelne doplňovať.

Prírodnými zdrojmi sú:

špenát, celozrnné obilniny, klíčky, rastlinné oleje, orechy, vajcia.

Prínosy pre organizmus:

Potlačuje únavu, urýchľuje hojenie rán a poranení pokožky (je možné ho aplikovať aj priamo na ranu), pôsobí preventívne proti rakovine, znižuje riziko šedého zákalu, znižuje zrážanlivosť krvi a pomáha rozpúšťať krvné zrazeniny, v dostatočnej dávke a v kombinácii so selénom zvyšuje potenciu, spomaľuje proces starnutia a zvyšuje vitalitu.

Denná referenčná hodnota: 18 μg

Vápnik

(Ca)

Je jedným z najznámejších a najužívanejších minerálov. V modernej strave, ktorá sa vyznačuje veľkým obsahom vápenitých solí, máme tohto prvku nadbytok. Spolupracuje s fosforom a spoločne tvorí stavebný základ pre zuby a kosti. Vápnik spoločne s horčíkom reguluje činnosť srdca (je vhodné ich užívať v pomere 2,5:1).

Prírodnými zdrojmi sú:

syry, mlieko, mliečne výrobky, losos, sardinky, arašidy, slnečnicové semená, brokolica.

Prínosy pre organizmus:

Udržuje pevné kosti a zuby, zaisťuje pravidelnú činnosť srdca, podporuje nervový systém, tlmí svalové a nervové kŕče (napríklad pri menštruácii), podieľa sa na vstrebávaní železa, pomáha pri nespavosti, posilňuje kosti proti lámaniu a rednutiu (osteoporóze).

Denná referenčná hodnota:  800 mg

Horčík

(Mg)

Spoločne s vápnikom patrí medzi najdôležitejšie minerály pre ľudský organizmus. Často trpíme jeho nedostatkom, pretože konzumujeme mnoho priemyselne upravovaných potravín. Vápnik spoločne s horčíkom reguluje činnosť srdca (vhodné užívať v pomere 2,5:1).

Prírodnými zdrojmi sú:

tmavá listová zelenina, banány, orechy, mandle, nemleté obilie, kakao.

Prínosy pre organizmus:

Tlmí depresívne stavy, pôsobí proti svalovým kŕčom (vrátane menštruačných), prispieva k zdravému chrupu, podporuje nervový systém, bráni ukladaniu látok v ľadvinách a žlčníku, pomáha v prevencii cukrovky II. typu, uvoľňuje svaly pri športovej činnosti a chronickej únave.

Denná referenčná hodnota:  375 mg

Železo

(Fe)

Železo je pre telo nevyhnutné, je dôležitou súčasťou červených krviniek, podieľa sa na transporte kyslíka v tele. Ľudský organizmus potrebuje neustály prísun tohto minerálu, z dôvodu obmeny červených krviniek. Zo stravy získavame iba časť celkového obsahu potrebného pre naše telo. Pre vstrebávanie železa je nutná prítomnosť horčíka a vitamínu C.

Prírodnými zdrojmi sú:

mäso, ryby, pečeň, žĺtky, broskyne, orechy, celozrnná múka, listová zelenina

Prínosy pre organizmus:

odstraňuje únavu, podporuje rast, zvyšuje odolnosť proti infekciám, je liekom na chudokrvnosť

Denná referenčná hodnota:  14 mg

Zinok

(Zn)

Zinok se podieľa na mnohých tráviacich procesoch. Je veľmi dôležitý pre spracovanie bielkovín a taktiež pomáha pri tvorbe inzulínu. Podľa štatistík je zinok spoločne s horčíkom jedným z najviac nedostatkových minerálov.

Prírodnými zdrojmi sú:

mäso, pečeň, vajcia, horčica, droždie, obilné klíčky, morské živočíchy (predovšetkým ustrice).

Prínosy pre organizmus:

Podporuje rast a psychickú výkonnosť, skracuje trvanie obťaží pri prechladnutí, podporuje rast nechtov, podporuje imunitný systém, bráni zväčšovaniu prostaty, môže mať protizápalové účinky. 

Denná referenčná hodnota:  10 mg